UPS - Záložní zdroje
UPS - záložní zdroje

UPS (Uninterruptible Power Supply ) – nepřerušitelný zdroj energie) je zařízení nebo systém, který zajišťuje souvislou dodávku elekřiny pro zařízení, která nesmějí být neočekávaně vypnuta.

Záložní zdroje napájení UPS se dělí na tři základní technologie:

 

  • Off-Line - Nejjednodušší princip, který se využívá pro nejmenší výkony. Proud prochází ze vstupu přímo na výstup, při přerušení napájení (či při nějakém problému jako je velké podpětí nebo přepětí) se pomocí relé přepne na výstup z měniče napětí. Tento typ není schopen úpravy podpětí nebo přepětí.
  • Line-Interactive - Jedná se o zdokonalený Off line, hojně rozšířený ve výkonu okolo 1000 VA. Dokáže skokově stabilizovat vstupní napětí, aniž by přecházel na bateriový režim, aby se co nejvíce blížilo předepsanému napětí. Ve většině případů stačí tento typ UPS. Při větší nestabilitě nebo při úplném výpadku vstupního napětí dochází zde k přepnutí na baterie, a to s prodlevou napětí 4 - 10 ms, což nemusí být pro některé citlivé zátěže z provozního hlediska vhodné.
  • On-Line - Nejpokročilejší a zároveň nejdražší typ UPS. Napětí nejdříve projde filtry, poté se usměrní a následně rozstřídává na výstupní napětí 230 V (př. 3 x 400V). Na stejnosměrném meziobvodu jsou připojeny akumulátory (přímo nebo přes DC/DC konvertor). Jelikož je potřeba usměrnit a následně rozstřídat celý přenášený výkon, jsou tyto UPS dražší, mají menší účinnost, ale jsou vhodná pro všechny typy zátěží, a to i v prostředí s výrazně nestabilní sítí.

 

Typickým zástupcem je u nás asi nejrozšířenější značka a to APC. Pro spojení a komunikaci s PC - nejen konfiguraci, ale zejména pro nařízení "vypnutí" pokud je výpadek příliš dlouhý a hrozí vybití akumulátorů v UPS je u starších sériový port, u moderních je to samozřejmě USB nebo připojení přímo do PC sítě.

UPS se vyrábí ve verzi jak stojanových, tak i pro montáž do racku. Samozřejmostí jsou jak jednofázové (230V) tak i třífazové.

Další detailní informace o UPS - záložních zdrojích, najdete v E-shopu, nebo mě prosím kontaktujte.

 

Přepěťové ochrany

 

  • Přepěťové ohrany - chrání elektrická zařízení před poškozením izolace vyšším přepětím, než které je schopná izolace vydržet. Nazývají se též "Bleskojistky" nebo "svodiče přepětí". Proto by měly tvoří nedílnou součást ochrany počítačů, kopírek, tiskáren, televizí apod., všude tam, kde nejsou záložní zdroje.

Jedním z velkých výrobců přepěťových ochran je firma Belkin, která na proukty dává doživotní záruku, ale i pojištění proti poškození zařízení. Dále je možno zakoupit přepěťovou ochranu s dálkovým ovládáním, která spolehlivě chrání připojená zařízení před poškozením a zároveň omezuje jejich spotřebu ve spánkovém stand-by režimu. Dovoluje vypnout zásuvky s nepoužívanými zařízeními bezdrátovým dálkovým vypínačem.

Belkin - záruka na připojení zařízení.

Další detailní informace o přepěťových ochranách najdete v E-shopu, nebo mě prosím kontaktujte.

 

ODQ5ZDg5